Visszaváltható REpontos üvegek könyvelői elszámolása
Tematika (90 perc)
2024. január 1-től új italcsomagolás visszaváltási rendszer lépett életbe Magyarországon, amelynek távlati célja, hogy a műanyag- és üvegpalackos, valamint a fémdobozos csomagolások 90 százaléka újrahasznosított legyen három éven belül.
Mivel – némiképp leegyszerűsítve –, ha az üzlet árul olyan termékeket, ami visszaváltható csomagolásban kerül értékesítésre, akkor köteles a visszaváltásra is. Ennek pedig számos vállalkozás könyvvitelére is hatása van.
Az új visszaváltási rendszer ugyanis nem csupán környezetvédelmi szempontból hozott újat, de a könyvvitelben is számos kérdést vet fel a göngyölegek, betétdíjak elszámolásával, bizonylatolásával kapcsolatban. Kérdés például – a teljesség igénye nélkül felvetve –, hogy:
- Kell-e, és milyen mértékű általános forgalmi adót felszámolni a visszaváltási díjas csomagolás után?
- Hogyan kell eljárniuk a vendéglátóhelyeknek: a vendég elfogyasztja a csomagolásban lévő terméket (például: ásványvíz), de nem kapja meg, nem viszi el a palackot.
- Változott-e, és ha igen, miben a „régi” göngyöleg-elszámolás a könyvvitelben és adójogi kezelésében?
- Hoznak-e változást, mit jelentenek az új szabályok a vállalkozás társasági adó- és iparűzési adó adóalapjának számításában?
- Hogyan kell bizonylatolni a visszaváltást, és hogyan kell azt könyvelni?
Az előadásban sorra vesszük a visszaváltási (DRS) rendszerhez kapcsolódó adózási és számviteli szempontból fontos kérdéseket, az alábbiak mentén haladva:
- A DRS-rendszerről általában: a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékek visszaváltási díja; a kötelezően visszaváltási díjas, újrahasználható termékek díja; a gyártók által önkéntesen vállalt visszaváltási díjas termékek díja.
- Visszaváltási díj és göngyöleg elszámolása, bizonylatolása az új visszaváltási rendszerben.
- A visszaváltási díj az áfában – a kötelező visszaváltási díjas termékek: kell-e, és milyen adókulccsal ÁFA-t felszámolni a visszaváltási díjas csomagolás után?
- Ha a cég a végfogyasztó (például: védőital vásárlása, reprezentáció)
- A már ismert szabályok: újrahasználható csomagolás és önkéntes kötelezettség.
- Esettanulmányok: visszaváltó automata a boltban és a vendéglőben: céges vásárláskor átutalásos számlát kér a vevő, de be szeretné váltani a visszaváltó automata által a cégnél gyűjtött visszaváltási díjas termékekre járó kupont; a vendég üdítőt, ásványvizet rendel, az üveg visszaváltható; visszaváltási díj a pénztárgépben; visszaváltási díj és helyi iparűzési adó.